Jakie testy musi przejść kandydat do służby w Policji?

Aby zostać policjantem, kandydat musi przejść aż cztery różne testy. Są to kolejno test sprawności fizycznej, Test Wiedzy, MultiSelect i rozmowa kwalifikacyjna. Ze względu na dużą ilość chętnych na jedno wolne miejsce należy uzyskać ponadprzeciętne wyniki w każdym z nich. Z poniższego artykułu można dowiedzieć się, jakie są szczegóły wszystkich czterech testów i jak można się do nich przygotować.

Test sprawności fizycznej

Jest rzeczą oczywistą, że policjant musi być osobą ponadprzeciętnie sprawną fizycznie. Właśnie dlatego testy do Policji zaczynają się od sprawdzenia jego możliwości sportowych. Test sprawnościowy obejmuje następujące konkurencje:

  • okrążanie stojaków
  • 3 przewroty na materacu
  • przenoszenie manekina o masie 28 kilogramów – należy przebiec z manekinem 5 metrów, okrążyć stojak i odłożyć manekina do punktu startowego
  • pokonywanie płotków lekkoatletycznych dowolną techniką
  • rzut piłką lekarską o masie 3 kg na co najmniej 5 metrów
  • przenoszenie piłki lekarskiej o masie 2 kg
  • skoki przez 4 skrzynie gimnastyczne
  • bieg wahadłowy, tzw. koperta

Ćwiczenia są wykonywane jedno po drugim, bez przerw pomiędzy poszczególnymi konkurencjami. Test sprawnościowy ma charakter toru przeszkód. Minimalnym progiem zaliczenia testu jest czas 1 minuta i 41 sekund. Warto zauważyć, że nawet minimum jest dość wymagające.

Test Wiedzy

Sprawdza wiedzę kandydata na temat przepisów prawnych regulujących między innymi działanie samej Policji. Odbywa się w ten sam dzień, co etap poprzedni. Dlatego po wymagającym teście fizycznym należy spróbować ochłonąć, by podejść do kolejnego sprawdzianu z czystym umysłem.

Policja udostępnia bazę pytań, jednak bez opracowanych odpowiedzi. Ponieważ opracowanie ich mogłoby zająć dużo czasu, który można by przeznaczyć np. na treningi do pierwszego testu, warto skorzystać z gotowych opracowań. Co do rekrutacji do Policji wiąże się z trudnymi testami, jednak ten jest zdecydowanie najłatwiejszy.

Badanie psychologiczne

Ten etap ma na celu ustalenie dojrzałości emocjonalnej kandydata, a także jego zdolności pracy grupowej. Innymi badanymi cechami są szybkość reakcji i odporność na stres. To na tym etapie odpada najwięcej kandydatów, dlatego warto jak najlepiej się do niego przygotować. Warto w tym celu sięgnąć po odpowiednie kursy umożliwiające przygotowanie się do finalnego sprawdzianu w domowych warunkach. Badania psychologiczne są pełne podchwytliwych, czy nieoczywistych pytań. Właśnie z tego powodu nawet doświadczone życiowe osoby mogą paść ofiarą sprytnych zagrań psychologa.

Rozmowa kwalifikacyjna

Ostatni etap wygląda jak rozmowa rekrutacyjna do zwykłej firmy. Kandydaci otrzymują pytania z zakresu działania Policji, swoich motywacji do służby, etc. Do zaliczenia tego etapu należy uzyskać co najmniej 36 punktów z 60 możliwych do uzyskania. Istnieją kursy przygotowujące także do tego etapu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?