Jak zabezpieczyć zboże przed wyleganiem?

Wyleganie to nic innego, jak pochylanie się zboża. Może mieć kilka przyczyn – zbyt słaby system korzeniowy, duży ciężar kłosów czy wątłe łodygi.

Pszenica czy żyto mogą kłaść się pod różnym kątem, zależnie od tego, który element jest zbyt słaby. Wielu producentów rolnych, pracujących zarówno na dużych uprawach, jak i tych niewielkich, zastanawia się, w jaki sposób zminimalizować lub całkowicie zlikwidować to zjawisko. Powoduje ono duże straty w zbiorach, a zboże, które pochyliło się nad ziemią, jest gorszej jakości niż to pochodzące z prawidłowo rozwiniętych łanów.

Często może być sprzedawane jedynie jako pasza dla zwierząt. Metodą na to, aby zapobiec wyleganiu, jest wyrównanie łanu. Głównym zadaniem tego procesu jest zahamowanie wzrostu wzwyż, co ma przekładać się na wzmocnienie wytrzymałości łodyg oraz rozwinięcie systemu korzeniowego. Wyrównanie łanu to zabieg, który polega na zastosowaniu preparatów chemicznych, zawierających chlorek chloromekwatu. Jest to jedna z najsilniej działających substancji stosowanych przy regulowaniu upraw.

W jaki sposób chlorek chloromekwatu wyrównuje łan?

Chlorek chloromekwatu to substancja, która poważnie wpływa na proces wzrostu rośliny. Reguluje poziom hormonu wzrostu oraz skraca dolne międzywęźla. W przypadku stosowania tego preparatu nie musimy martwić się o to, że jego działanie zostanie zakłócone przez deszcz. Jest wchłaniany przede wszystkim przez liście, jednak może być pobierany przez rośliny także z gleby poprzez system korzeniowy. W ten sposób jest transportowany do stożków wzrostu. Istotna jest jednak temperatura w czasie przeprowadzania oprysku. Powinna wynosić co najmniej 8 stopni Celsjusza nie tylko w czasie rozprowadzania środka, ale także przez kolejne 8-10 dni po przeprowadzeniu zabiegu. Nie jest to jednak jedyny sposób na regulację wzrostu zbóż. Sprawdź, za pomocą jakich jeszcze substancji można przeprowadzić profesjonalne i skuteczne wyrównanie łanu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?