Śmierć poza granicami Polski

Wyjeżdżając do innego kraju nigdy nie spodziewamy się tego, co nas tam spotka. Tak, bywają takie sytuacje, że wyjeżdżamy w celach wypoczynkowych i radośni oraz bardzo uśmiechnięci wracamy do Polski ciesząc się z przebytych chwil na gorących wakacjach pod palmami. Również wyjeżdżając w celach zarobkowych do innego kraju nigdy nie możemy być pewni, że wrócimy z pokaźną sumką na koncie (aczkolwiek nie można od razu zakładać najgorszego). W ostatnich czasach daje się jednak zauważać zapotrzebowanie na transport zwłok naszych rodaków z zagranicy, którzy z dala od rodzimego domu trafili w objęcia niespodziewanej śmierci.

Kiedy śmierć przekreśla wszystkie plany

Niestety, ale bywają takie chwile w naszym życiu, które powodują, że śmierć przekreśla wszystkie założone plany. Znane jest takie powiedziane – „człowiek planuje, a Bóg kreśli”. Jest w tych słowach bardzo dużo prawdy – w szczególności, jeżeli ma się do czynienia ze śmiercią młodych osób, które miały ambitne plany na przyszłość na ogół sięgające nawet wieku emerytalnego. Co prawda zgon takich osób uważany jest za jawną niesprawiedliwość – nawet, jeżeli jest ona efektem wypadku lub choroby – jednak nikt i nic nie odmieni tego, co już się stało. W przypadku, kiedy dochodzi do nagłej i niespodziewanej śmierci za granicą należy przemyśleć miejsce pochówku. Bowiem bardzo często powiązane jest to z koniecznością przewozu zwłok lub prochów do ojczystego kraju – w szczególności, kiedy w Polsce pozostała rodzina.

Jak zorganizować transport zwłok?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda profesjonalny transport zwłok i kto powinien go wykonywać. Są jednak strony w sieci, które udzielają odpowiedzi na tematy z tym powiązane. Należy do nich witryna transportzwlok.com.pl, gdzie opisane są etapy takich czynności. Przede wszystkim należy zdecydować się na zakład pogrzebowy, który jest uprawniony do wykonywania takich czynności. Otóż przewóz zwłok musi odbywać się z poszanowaniem nie tylko zasad bezpieczeństwa, ale również przepisów BHP. Trumna zamknięta za granicą nie może zostać ponownie otwarta w naszym kraju ze względu na ryzyko epidemiologiczne (nawet, jeżeli do zgonu nie doszło w wyniku choroby lub są one sprowadzane z miejsca, gdzie nie ma żadnej epidemii). Warto więc czasem pomyśleć o tym, aby udać się po zwłoki razem z pracownikami zakładu pogrzebowego, którzy pomagają również dopilnować odpowiednich czynności cywilnoprawnych związanych ze sprowadzeniem zwłok do kraju, jak również pomagają później przygotować pogrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?