Bliska osoba zmarła w Anglii? Jak zorganizować przewóz zwłok?

W ostatnich latach, kiedy to coraz większa liczba Polaków pracuje w Anglii, dużym problem i wyzwaniem dla ich rodzin okazuje się moment, gdy bliski mieszkający zagranicą nagle umiera. Gdyby wydarzyło się to w Polsce, to mimo nerwów i emocji sytuacja związana z pogrzebem byłaby dużo mniej stresująca. W tym jednak przypadku, okazuje się, że sprowadzenie zwłok bliskiej nam osoby spoza Polski dostarcza wielu nieprzewidzianych uciążliwości i nie każda firma potrafi temu zadaniu sprostać.

Zgodnie z prawem nie ma również fizycznej możliwości osobistego przywiezienia zwłok członka rodziny z Anglii do Polski, gdyż taki transport obłożony jest specyficznymi restrykcjami, dlatego potrzebna jest tutaj specjalistyczna firma przewozowa.

Jak zorganizować przewóz zwłok z Anglii do Polski?

Pierwszym i najważniejszym krokiem, który pozwoli sprowadzić ciało zmarłego z Anglii do ojczyzny, jest znalezienie odpowiedniej firmy zajmującej się tzw. międzynarodowym transportem zwłok.

Firma taka musi spełnić szereg drobiazgowych formalności, żeby móc taki transport przeprowadzić. Wśród formalności obowiązkowych jest m.in uzyskanie odpowiednich dokumentów. Niezbędny będzie akt zgonu osoby zmarłej oraz specjalny certyfikat, który świadczy o tym, że ciało zmarłego jest pozbawione infekcji i może być swobodnie przewiezione z kraju do kraju. Aby taki certyfikat uzyskać rodzina musi na piśmie upoważnić wybraną przez siebie firmę transportową do kontaktowania się przez nią, w imieniu rodziny z właściwymi instytucjami poza Polską. Konieczne też będzie uzyskanie od Anglii odpowiedniej zgody na wywóz ciała z jej granic.

Wszystkie te czynności są czasochłonne i wymagają odpowiedniej wiedzy, zaangażowania, a także znajomości prawa i języka angielskiego na poziomie niezbędnym do zorganizowania certyfikatu i dokumentacji.

Dlatego wybierając firmę, która przeprowadzi cały przewóz zwłok wraz z prawnymi wymogami, należy z dużą uwagą przejrzeć różne konkurencyjne oferty i zadzwonić przynajmniej do kilku firm, żeby zorientować się w czasie realizacji takiej usługi i innych dodatkowych rzeczach takich jak umowa, gwarancja doprowadzenia transportu do końca itd.

Trzeba mieć również świadomość, że kwestie papierkowe mogą tutaj potrwać dłużej, dlatego o przywozie ciała np w ciągu 5 dni od śmierci możemy od razu zapomnieć. Wszelkie inne rzeczy warto dokładnie skonsultować z wybraną firmą, tak, by od początku do końca warunki i zasady wykonania transportu zwłok, podobnie jak i kwestie płatności były jasne i nie nie budziły żadnych wątpliwości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?