Czym jest nagrobek i jak wybrać najlepszy?

Grób jest pomnikiem w miejscu pochówku. Tradycyjny nagrobek na cmentarzu to nagrobek wzniesiony na głowie grobu. W przypadku grobowców urnowych, które są zwykle mniejsze, stosuje się zwykle nagrobek. Możliwe jest również pokrycie części lub całości terenu grobowca płytą nagrobną, co ułatwia konserwację grobowca.

Co mówi nagrobek?

Co do zasady nagrobki są oznaczone imieniem i nazwiskiem zmarłego, a także datą urodzenia i śmierci. Można wybrać teksty pogrzebowe, teksty pożegnalne i elementy obrazu, które nadają nagrobkowi niepowtarzalny kształt i kolor. Można również wybrać czcionki grawerujące.

Jakie funkcje spełnia nagrobek?

Nagrobek służy do oznaczania grobowca. Napisy mówią, kto tu został pochowany i kiedy osoba ta żyła. Ponadto, nagrobki mogą być ważnym symbolem zmarłego dla Ciebie jako żałobnika.

Jaka jest różnica między nagrobkiem a pomnikiem?

Płyta leży na nagrobku i przykrywa go, a nie stoi w pozycji pionowej w przeciwieństwie do nagrobka. Na nagrobku widnieją również dane dotyczące zmarłego. Możliwe jest jednak również połączenie płyty z pionowym kamieniem. Płyta nagrobna często nazywana jest również płytą urnową, ponieważ znajduje się głównie w grobowcach urnowych, które są mniejsze niż grobowce, w których umieszczane są trumny. Można więcej o pomnikach i nagrobkach przeczytać w Internecie.

Jakie są różne rodzaje nagrobków?

Istnieją różne rodzaje nagrobków dostępnych dla grobowca, w zależności od wielkości grobu i zasad projektowania cmentarza. Pierwszy typ może być stosowany dla grobowców podwójnych. Nagrobki te mają szerokość około 1,20 m i noszą nazwiska i daty kilku zmarłych osób. Natomiast jednoosobowy jest węższy i mierzy około 0,80 m, jest on węższy i zazwyczaj nieco niższy niż ten na groby kilkuosobowe. Kamień urnowy jest także mniejszy niż kamień rzędowy i dla grobowców urnowych. Inne formy nagrobków to stela. Stela jest rodzajem kwadratowej kolumny, na której widnieje również napis zmarłego.

Ile kosztuje grób?

Koszt nagrobka różni się w zależności od rozmiaru, materiału i napisu. Nagrobek na grób jednoosobowy jest zazwyczaj droższy niż nagrobek na jedną osobę lub tylko urnę, ponieważ potrzeba więcej materiału. Różne materiały również mają różne ceny. Jeśli oprócz imienia i nazwiska i daty zgonu chcemy dodać np. cytat, poniesiemy również wyższe koszty. Kosztami grobu z reguły obciążani są żałobnicy z reguły dopiero kilka tygodni lub miesięcy po pogrzebie, ponieważ kamień można położyć dopiero po upływie określonego czasu, a indywidualna produkcja również wymaga czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?