Kiedy umiera ktoś bliski

Śmierć bliskiej osoby to nieszczęście, które może spotkać każdego z nas. Gdy odchodzi ktoś krewny, pogrążona w smutku rodzina musi zająć się organizacją pogrzebu. W tym celu należy zgłosić się do zakładu pogrzebowego, który przygotuje wszystkie uroczystości.

Zakład zakładowi nierówny czyli na co zwrócić uwagę?

Każdy zakład pogrzebowy został założony w tym samym celu i prowadzi taką samą działalność – pogrzebanie ciała bądź prochów naszych drogich zmarłych. Ceny usług mogą jednak znacząco się od siebie różnić. Jednym z głównych czynników wpływających na koszt pochówku jest jego oprawa. Niektóre zakłady oferują kompleksową obsługę uroczystości – począwszy od wykopania grobu, poprzez zorganizowanie orkiestry, trębaczy bądź też organisty, aż po osoby, które swoimi przemowami wspominają tego, kogo żegnamy. Transport trumny odbywa się u nich nowymi i luksusowymi samochodami. Kiedy pogrzeb odbywa się w kościele, przedsiębiorstwa te zajmują się również jego dekoracją. Inne firmy z kolei ograniczają się tylko do przygotowania trumny z ciałem oraz przewiezienia jej na miejsce spoczynku, nieraz starym, zdezelowanym pojazdem. Cała reszta pozostaje na głowie będącej w żałobie rodziny.

Trumna z ciałem czy urna z prochami?

Jedną z kluczowych kwestii pochówku bliskiej nam osoby jest podjęcie decyzji o tym, czy pogrzebiemy jej ciało w trumnie lub też zdecydujemy się na kremację, a do grobu złożymy jedynie prochy. Obecnie coraz większą popularność zyskuje druga opcja. Przemawiają za nią stale malejące koszty, spowodowane chociażby brakiem konieczności kopania pełnowymiarowej mogiły. Aby umieścić w grobie urnę z prochami, wystarczy wydrążyć niewielki otwór. Nie bez wpływu na rosnącą liczbę kremacji jest stanowisko duchownych, którzy kiedyś sprzeciwiali się tej formie pochówku, natomiast aktualnie w pełni ją akceptują. Dodatkowym atutem jest fakt, iż urnę można w każdej chwili wyjąć z grobu i przenieść na inny cmentarz, co w przypadku trumny jest o wiele bardziej skomplikowane. Na koszt tradycyjnego pogrzebu niebagatelne znaczenie ma to, w jakiej trumnie zdecydujemy się pogrzebać zmarłego. Ceny cechuje spora rozpiętość, a najdroższe modele potrafią kosztować wiele tysięcy złotych.

Reasumując, to ile czasu będziemy musieli poświęcić na dopięcie wszystkich spraw związanych z ostatnią drogą bliskiej nam osoby, w dużej mierze zależy od tego jaki zakład pogrzebowy wybierzemy. Wiele informacji, które mogą w tych ciężkich chwilach okazać się przydatne można znaleźć w internecie, m.in. na stronie  http://zaklad-pogrzebowy.org/. Zapoznanie się ze znajdującymi się tam treściami zapewne zaoszczędzi wiele stresu oraz podpowie jak postępować w sytuacjach, w których nikt z nas znaleźć się nie chce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?