Wybór kostkarki do lodu – na co zwrócić uwagę?

Kostkarka do lodu obecnie powinna znaleźć się na stanie każdego baru czy restauracji. Można zapomnieć o mrożeniu lodu w foremkach w zamrażarce, nawet lodówka z funkcją kostkarki to może być zbyt mało. Jest jeszcze inna opcja – kostkarka niewielkich rozmiarów, stojąca np. obok mikrofalówki. To też raczej rozwiązanie do zastosowania na prywaty użytek. Dlaczego do baru, kawiarni czy restauracji najlepiej kupić stacjonarną kostkarkę pod zabudowę? Zlokalizowana w szafce pod blatem nie ogranicza manewru, a lód w dowolnej ilości zawsze będzie na wyciągnięcie ręki. 

Wydajność i jeszcze raz wydajność.

Najważniejsza cecha dobrej kostkarki – dużo lodu w krótkim czasie. Latem lodu potrzeba o wiele więcej, a w upalny dzień szukający orzeźwienia klienci nie będą przecież czekać. Duże kostkarki mogą wyprodukować nawet ponad 150 kilogramów lodu na dobę. W każdym barze, czy to na stacji benzynowej, w kawiarni czy w hotelu, lód zawsze powinien dostępny i przygotowany do serwowania napojów. Z tego powodu wydajność musi stać się jednym z podstawowych kryteriów .

Kostkarki do lodu pod zabudowę nie mogą posiadać systemu chłodzenia na powietrze (zabudowa!), lecz na wodę. Podłączenie kostkarki do instalacji hydraulicznej sprawi, że formy napełnią się same. Dzięki temu stojący za barem zawsze będzie miał nie tylko więcej lodu, ale i czasu na obsłużenie klientów. Nie powinno się oszczędzać na mocy, co zapewnia bezgłośną pracę. Najwydajniejsze kostkarki zużywają maksymalnie 1 kWh. Optymalny wybór to kostkarka w typowych rozmiarach „kuchennych” (max. 80 cm wysokości), stabilna, czyli metalowa, o wadze ok 50 kilogramów. Foremne, aksamitnie gładkie kostki lodu uzyskamy dzięki zastosowanej w kostkarce metodzie natryskowej, która odprowadza z wody pęcherzyki powietrza.

Nie tylko gastronomia

Firma Ice-o-matic, światowy lider produkcji kostkarek, od 1952 roku dostarcza najlepszych rozwiązań do produkcji lodu także w wielu branżach poza gastronomią. Na stronie iceomatic.pl z dedykowanej oferty kostkarek i wytwornic lodu mogą skorzystać również firmy działające w rybołówstwie, branży mięsnej, właściciele spa, zajmujący się krioterapią,a  nawet cukiernicy. Na całym świecie tylko jedna sieć gastronomiczna współpracująca z iceomatic korzysta z 2700 urządzeń do wyrobu lodu, a w Polsce kostkarki tej amerykańskiej firmy użytkuje około 1500 właścicieli lokali gastronomicznych. Co ciekawe, na stronie znajdziemy także ofertę wynajmu kostkarek – to ciekawa opcja, zwłaszcza dla lokali pracujących głównie w sezonie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?