W jaki sposób dobrze wyprać dywan?

Nasz ulubiony dywan uległ zabrudzeniu lub zanieczyszczeniu, którego trudno nam się pozbyć? Jesteśmy przez to zrozpaczeni i nie wiemy co zrobić z tą sytuacją? Jeśli tak – ten poradnik z pewnością pomoże rozwiązać problem z dywanem i nauczy nas kilku pożytecznych sztuczek.

Dywany ulegają uszkodzeniom, zabrudzeniom, zaplamieniom z różnych powodów. Najczęściej jest to zwyczajna nieostrożność jednego z domowników, który na przykład rozleje kawę lub wino. Zdarza się też, że dywan ulega zanieczyszczeniu ze starości, gdy przez lata drobinki brudu dostawały się do tych jego partii, których nie możemy wyczyścić odkurzaczem lub nawet jego piorącym odpowiednikiem. Niemniej dywanu wyrzucać nie chcemy, co jest zrozumiałe. Może stanowić on dla nas wartość sentymentalną, być idealnym dopełnieniem wystroju pomieszczenia, albo po prostu nie możemy znaleźć nigdzie identycznego lub przynajmniej podobnego egzemplarza.

mycie dywanu w sypialni

Nie należy się załamywać, ponieważ przywrócić dywan do stanu pierwotnego można nawet w kilkadziesiąt minut! Zasadniczo mamy trzy możliwości: Pierzemy dywan samemu za pomocą odkurzacza piorącego, zamawiamy usługę prania profesjonalnym sprzętem w domu, lub oddajemy go do punktu oferującego pranie dywanów. Można jeszcze kupić nowy, ale uznaliśmy że to nie jest dla nas wyjście. Wszystko zależy od stopnia zanieczyszczenia. Jeśli jest niewielkie, poradzimy sobie sami. Jeśli tu i ówdzie mamy głębokie plamy po kawie czy winie, warto wezwać fachowca. Jeśli natomiast dywan jest gęsto poplamiony, w dodatku przez lata przeszedł różnymi nieprzyjemnymi zapachami, prawdopodobnie trzeba będzie oddać go do profesjonalnej pralni.

zwierzeta brudza dywany

Jeśli chcemy wyczyścić dywan sami, warto znać kilka sztuczek – http://warszawa-pranie-dywanow.pl/ochota. Po pierwsze, przed użyciem odkurzacza piorącego nasączmy plamy płynem o silnych właściwościach rozpuszczania brudu. Nie przesadźmy jednak, aby nie doszło do widocznych odbarwień. Dopiero później użyjmy odkurzacza. Jeśli stosujemy środek do czyszczenia dywanów podobny do proszku, który należy nanieść przed użyciem odkurzacza, upewnijmy się że później dokładnie się go pozbędziemy. Warto kilka razy wypłukać dywan stosując wyłącznie ciepłą wodę, do momentu aż nie będziemy widzieli żadnych pozostałości środka czyszczącego.

Jak widać, zanieczyszczenie dywanu to nic, czego należałoby się bardzo obawiać. Istnieje wiele metod na doprowadzenie go do stanu niemal idealnego i tylko od nas zależy którą wybierzemy. Wszystko zależy od tego jak bardzo zależy nam na uratowaniu ulubionego dywanu i ile środków jesteśmy gotowi na to przeznaczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?