Wynajem czy kredyt na mieszkanie: co jest lepszym rozwiązaniem?

Jak wiadomo, ceny nieruchomości w Polsce, zwłaszcza w największych miastach, są naprawdę wysokie. Mieszkania w Polsce pod względem ceny można śmiało porównywać do nieruchomości w Niemczech lub Francji. Jeżeli zaś chodzi o takie państwa, jak Grecja, Portugalia a nawet Hiszpania, to ceny mieszkań i domów są tam po prostu wyraźnie niższe, niż w naszym kraju. Nie ma więc nic dziwnego w fakcie, że dla wielu osób pragnących mieszkać „na swoim” często jedynym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny. Z drugiej jednak strony, zaciąganie kredytów hipotecznych ma również swoich przeciwników. Przyjrzyjmy się więc tej kwestii nieco bliżej.

Czy warto wziąć kredyt na zakup mieszkania?

Przeciwnicy kredytów hipotecznych uważają, że jest to coś w rodzaju niewoli, w którą oddajemy się bankowi na 20 lub 30 lat naszego życia. Warto jednak zauważyć, że ciągłe wynajmowanie mieszkań również może być uznawane za swego rodzaju niewolę. Podstawowa różnica jest taka, że gdy bierzemy kredyt na zakup mieszkania lub domu, posiadamy nieruchomość na własność. Łączne miesięczne koszty utrzymania mieszkania oraz spłaty kredytu są znacznie mniejsze, niż płacenie czynszu najemcy. Co więcej, obciążone kredytem mieszkanie w każdej chwili możemy sprzedać: w ten sposób przeważnie nie tylko spłacimy pożyczkę, ale również zyskamy co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Naturalnie, kredyty na zakup mieszkań nie cieszą się najlepszą opinią zwłaszcza od czasu afery z tzw. kredytami frankowymi. Warto jednak zauważyć, że nie ma żadnego wspólnego mianownika pomiędzy zwykłym kredytem w rodzimej walucie a kredycie zaciągniętym w walucie obcej, który jest naturalnie obciążony ryzykiem kursowym.

contract-945619_1280

W kontekście wymienionych faktów wydaje się jasne, że nawet kredyt na zakup mieszkania z okresem spłaty wynoszącym trzydzieści lat jest ze wszech miar rozwiązaniem bardziej korzystnym, niż ciągłe wynajmowanie lokali. Zwłaszcza od czasu pojawienia się różnych form pomocy od państwa, jak na przykład programy Mieszkanie dla Młodych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?