Na świecie można odnaleźć wiele wielkich mostów, prowadzących do miast, a także ułatwiających ruch samochodowy. Także w Polsce już takie są, ale dość nietypowe i z bardzo ciekawymi zdobieniami, odnaleźć można na Węgrzech w mieście Budapeszt. Jednym z najciekawszych, tamtejszych mostów, jest łańcuchowy, który powstał w 1849 roku. Po obu stronach na kolumnach pilnują go rzeźby Lwów, tymczasem legenda głosi, że przed laty, w 1848 roku istniał plan otwarcia tego mostu, ale nie udała się zbytnio ta uroczystość z powodu awarii. Ówczesny most runął, a wraz z nim wszyscy zaproszenie goście, to co miało być wielką galą okazało się totalną klapą. To jednak nie przeszkodziło i budowę, a raczej odbudowę kontynuowano. Dlatego wreszcie udało się oddać do użytku ów most, który służy do dnia dzisiejszego. Jednak w tym wielkim mieście, jest jeszcze kilka mostów, równie wielkich i pięknych, a przede wszystkim ładnie oświetlonych.
Most Wolności w Budapeszcie
To kolejny już most wybudowany w Budapeszcie, który powstał w latach 1894-1896. To most trójprzęsłowy, a także uznawany jako kratowy i mający wsporniki. Jak zapisano na kartach historii, sam Franciszek Józef, przyczynił się do jego otwarcia, wbijając ostatni nit w konstrukcję w dniu oddania go do użytku. Postać ta, to bardzo ciekawa postać w historii Węgier. W 1867 roku został zmuszony do uznania równości Węgier wobec Austrii, a tym samym podpisał ugodę, dla radowania spuścizny Habsburgów. Tym samym został koronowany na „Apostolskiego Króla Węgier”. Był to ważny moment w historii Węgier, które dotychczas były utrzymywane pod władzą Habsburgów, w dzięki tej ugodzie, stały się niejako parterem i współgospodarzem znacznej części świata na równi z Austrią.
Aby móc w pełni zrozumieć zawiłe historyczne podziały krajów i wpływy obcych mocarstw w tym regionie, warto choć raz w życiu skorzystać z wycieczka do Budapesztu z Krakowa. Z miasta Kraków, można wyruszyć z wieloma biurami podróży. Budapeszt bo bardzo piękne miasto w którym, pozostało wiele istotnych zabytkowych budowli, pochodzących głównie z czasów władzy Habsburgów. Ogromny wpływ znacznie wcześniej odegrał Ludwik Węgierski, będący władcą nie tylko Węgier, ale także królem Polski.