Śladami wielkich mostów po Budapeszcie

Na świecie można odnaleźć wiele wielkich mostów, prowadzących do miast, a także ułatwiających ruch samochodowy. Także w Polsce już takie są, ale dość nietypowe i z bardzo ciekawymi zdobieniami, odnaleźć można na Węgrzech w mieście Budapeszt. Jednym z najciekawszych, tamtejszych mostów, jest łańcuchowy, który powstał w 1849 roku. Po obu stronach na kolumnach pilnują go rzeźby Lwów, tymczasem legenda głosi, że przed laty, w 1848 roku istniał plan otwarcia tego mostu, ale nie udała się zbytnio ta uroczystość z powodu awarii. Ówczesny most runął, a wraz z nim wszyscy zaproszenie goście, to co miało być wielką galą okazało się totalną klapą. To jednak nie przeszkodziło i budowę, a raczej odbudowę kontynuowano. Dlatego wreszcie udało się oddać do użytku ów most, który służy do dnia dzisiejszego. Jednak w tym wielkim mieście, jest jeszcze kilka mostów, równie wielkich i pięknych, a przede wszystkim ładnie oświetlonych.

 budapest-1272588_1280

Most Wolności w Budapeszcie

To kolejny już most wybudowany w Budapeszcie, który powstał w latach 1894-1896. To most trójprzęsłowy, a także uznawany jako kratowy i mający wsporniki. Jak zapisano na kartach historii, sam Franciszek Józef, przyczynił się do jego otwarcia, wbijając ostatni nit w konstrukcję w dniu oddania go do użytku. Postać ta, to bardzo ciekawa postać w historii Węgier. W 1867 roku został zmuszony do uznania równości Węgier wobec Austrii, a tym samym podpisał ugodę, dla radowania spuścizny Habsburgów. Tym samym został koronowany na „Apostolskiego Króla Węgier”. Był to ważny moment w historii Węgier, które dotychczas były utrzymywane pod władzą Habsburgów, w dzięki tej ugodzie, stały się niejako parterem i współgospodarzem znacznej części świata na równi z Austrią.

budapest-655216_1280

Aby móc w pełni zrozumieć zawiłe historyczne podziały krajów i wpływy obcych mocarstw w tym regionie, warto choć raz w życiu skorzystać z wycieczka do Budapesztu z Krakowa. Z miasta Kraków, można wyruszyć z wieloma biurami podróży. Budapeszt bo bardzo piękne miasto w którym, pozostało wiele istotnych zabytkowych budowli, pochodzących głównie z czasów władzy Habsburgów. Ogromny wpływ znacznie wcześniej odegrał Ludwik Węgierski, będący władcą nie tylko Węgier, ale także królem Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?